Wojciech Hawryszuk - 1953-2020

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

Braque pracował nad wielka owalną martwą naturą z paczką tytoniu, fajką oraz innymi uświęconymi naczyniami kubizmu. Przyjrzałem się obrazowi i powiedziałem:

- Biedny przyjacielu, to przerażające, widzę na płótnie wiewiórkę.

- Ależ to nie możliwe – odrzekł Braque.

- Tak, to paranoja, ale ja widzę wiewiórkę. […] Całymi dniami walczył z wiewiórką. […] W końcu po ośmiu czy dziesięciu dniach, udało mu się rozproszyć złudzenie i obraz stał się znów paczką tytoniu, fajką, talią kart, a przede wszystkim obrazem kubistycznym.

Pablo Picasso - Francoise Gilot, Carlton Lake „Żyć z Picassem” 1964

Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć. Dlatego wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stawająca się na naszych oczach jednością, a my jego – jednocześnie małą i potężną – częścią.

Olga Tokarczuk „Czuły narrator”, esej wygłoszony w Sztokholmie w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej, 7 grudnia 2019