Wojciech Hawryszuk - 1953-2020

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

Są inne światy Czesiu. Najłatwiej byłoby zwiać, oddalić niebezpieczeństwo swojej agresji, wściekłości, wyjść poza politykę. A przecież tak tylko sobie gwarzymy, jak w karczmie, jakiejś piwiarni, knajpie z kumplami i wyszynkiem. Przecież. Niektórzy już są tak nawaleni, że bluzgają wszystkim - żonie, dziewczynie, kelnerowi, bramkarzom, szatniarzom, bufetowej. Bezpiecznie bluzga się - zwłaszcza - przyjaciołom. Budzisz się z tej ćmiagi, rozbebeszony czarodziejką i walisz najbliższego w szczękę, albo kopiesz.
Zauważyłem, że ludzie których znałem i znam, są bardzie powściągliwi niż ci nieznani. Znani byli kiedyś tam aktywni, coś zrobili. Ci przeważnie nie wstydzą się swoich imion i nazwisk. Do głosu doszło wielu ludzi, którzy uznali, że właściwie też mogą. Starają się nadrobić stracony czas, jak neofici.
Hejterzy bywają ideowi, hejterzy zleceniobiorcy i hejterzy niezorientowani zupełnie. Prawie wszyscy pomijają temat sporu. Zaczepiają się o słowo, pół zdania i realizują, wklejają przekaz. Chodzi zleceniodawcy o to żeby jakąś głupotę powtarzać do znudzenia, korzystając z różnych nadarzających się okazji.
Są inne światy Czesiu, blogi literackie, rozmowy, wywiady, dzienniki, pamiętniki, spotkania, dokumenty; i nie ma przymusu poszukiwania. Nawet czytania. Przymusu nie ma ale trzeba, tak jak do kościoła, zajrzeć od czasu do czasu tam gdzie przeważnie nas nie ma. Do kościoła może nawet częściej.
Na księżycu Saturna Tytanie panuje tak niska temperatura, że metan występuje w stanie ciekłym, są metanowe morza, jeziora, metanowe fale. Saturn ma ponad 50 księżyców. A reszta tak jak u nas na Ziemi. Skały, kamienie, żwirek.

Wojciech Hawryszuk 2 - 4 marca 2020

Jan Błoński "Kilka myśli co nie nowe"

LITERATURA, KULTURA, EDUKACJA NARODOWA

l981

Jest doprawdy godne uwagi, jak gwałtowne namiętności budzi nauczanie literatury W szkole. Trudno mi sobie wyobrazić, aby obecność (czy nieobecność) Burzy, Fedry czy Raju mogła gdzie indziej powodować tak ostre polemiki, jak usunięcie (lub przesunięcie do lektury zalecanej, nieobowiązkowej) określonych dzieł naszej romantycznej klasyki. Sprawa tzw. kanonu lektur jest stale w Polsce problemem społecznym, zarówno w wypadku Mickiewicza, jak Bohdana Czeszki. Jest to nieomylny znak, że opinia przypisuje literaturze szczególnie silne zdolności wychowawcze i duszotwórcze.

Kilka zdjęć zmajstrowanych w drodze na spotkanie w Magistracie. Spotkanie jak spotkanie, mogło być lepsze. ale też co się można spodziewać. Zima i architektura szczecińska przedzierająca się przez brud i zapuszczenie, wiele optymizmu wlewa w nasze  oczy i serca. Zwłaszcza w słońcu, bo był wyż.

Gorszej pogody trudno się było spodziewać. Miała być promocja Szczecina, a deszcz wszystko popsuł. I do tego chłód. Zapisałem kilka kolorów. To są notatki zawodowe. Zawsze interesuje mnie organizacja takich imprez. I naturalnie porównuję nasze z zagranicznymi. Nie wypadamy źle. Ale oni też mieli kilka dobrych pomysłów jak choćby melex obsługujący stoiska, żeby nie jeździły samochody ze sprzętem i zaopatrzeniem.

25 - 26 maja 2010, ciekawe miejsce w Europie i to blisko - tylko 3 godziny. Wreszcie, bo publikacja po miesiącu. Wyprawa z EUROREGIONEM POMERANIA. Najciekawsze to Kap Arkona i pozostałość po słowiańskich rozbójnikach bałtyckich i Stralsund. Nie wiem jaki jest Rostock, ale Stralsund zachował wiele z klimatu średniowiecznego miasta. Podobno - mimo że akcja powieści dzieje się w Wielkopolsce - Józef Ignacy Kraszewski tu, wokół Rugii, czerpał od potomków dawnych Słowian informacje i nawet był w stanie się porozumieć. podczas podróży w XIX wieku. Do napisania "Starej baśni".

Wyprawa kielecko-krakowska - 9 - 11 kwietnia - ciekawa, chociaż może mało kształcąca. Raczej potwierdzająca podejrzenia i przypuszczenia turystyczne. A do tego - smoleńska tragedia. Zastała nas na sali konferencyjnej ok. 9.30.