Krogulec, którego uratowała Ewa; foto Ewa
Krogulec, którego uratowała Ewa; foto Ewa
Krogulec, którego uratowała Ewa; foto Ewa
Krogulec, którego uratowała Ewa; foto Ewa
Krogulec, którego uratowała Ewa; foto Ewa
Krogulec, którego uratowała Ewa; foto Ewa
Krogulec, którego uratowała Ewa; foto Ewa

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

Magda Mieśnik - Dlaczego po 30 latach wystąpił pan z Kościoła?
Stanisław Obirek - To był kilkuletni proces. Mój kolega, dziś 81-letni jezuita, mówi: Staszku, przecież ty w zakonie miałeś życie jak książę. Rzeczywiście, byłem spełniony intelektualnie. Paradoks polega na tym, że to, co mnie wciągnęło do Kościoła, ta otwartość na inne kultury, sprawiła, że odszedłem. Decydującym momentem był rok 2000, kiedy ukazała się instrukcja Dominus Iesus. Napiętnowano w niej tych teologów, którzy szli za daleko w tej otwartości na inne kultury. Nagle skrytykowano to, co było przyczyną mojego wstąpienia do jezuitów. Zacząłem to głośno krytykować i dostałem kilka zakazów kontaktu z mediami.
MM - Przesądził jednak pana wywiad, w którym krytykował pan dopiero co zmarłego Jana Pawła II?
SO - Histeryczna reakcja na wywiad była tą ostatnia kroplą, która przelała czarę. W rozmowie z Le Soir stwierdziłem, że Jan Paweł II był postacią złożoną. Z jednej strony otwarty na świat, z drugiej – u siebie nie tolerował pluralizmu.
Magda Mieśnik Prof. Stanisław Obirek po 30 latach odszedł z Kościoła. Jako dziecko był molestowany przez dwóch księży 26 lutego wp.pl

Jerzy Stuhr jest ofiarą Lutka Danielaka i swojego talentu. Był niezwykle sugestywnym "Wodzirejem". Nie cierpiałem Jerzego Stuhra przez wiele lat, aż do słynnego koncertu podczas festiwalu piosenki w Opolu i piosenki Jonasza Kofty "Śpiewać każdy może". Wtedy to JS, starszy kolega z FAMY, za sprawą tekstu, oddalił się od tej postaci znacząco.

To jest mały hotelik w leśniczówce, wspólne dzieło partii politycznych, administrowane przez prywatną firmę. Tam chronią się nieobecni. Wyposażenie na poziomie swobodnego luksusu. Światłowód dociągnięty razem z bieżącą wodą. Inżynier ds łączności i lekarz - zaprzysiężeni - dostępni na miejscu. Telefony satelitarne i ministudio z oprogramowaniem generującym dowolną "państwową" scenografię oraz polskie plenery. Jak to zwykle bywa takie ośrodki znajdują się na terenie dużych jednostek wojskowych. jest mały schron oraz podziemny korytarz ratunkowy. A nawet balon z zapasem butli z propanem.

Zgłosiłem pewnej partii politycznej 10 lat temu pomysł platformy wiejskiej w internecie, rodzaj think tanku - wymiany poglądów i towarów. Forum społeczne i gospodarcze. Nie zostałem zrozumiany przez gwiazdę polityczną tej partii i gwiazda do tej rozmowy nie wracała. To było za proste, zbyt skomplikowane, a może byłem niekomunikatywny. A może byłem właśnie i aż za dobrze - wystarczająco komunikatywny. Taki czy inny kontakt bezpośredni z wyborcą to cenna wiedza i możliwość wymiany poglądów. na bieżąco a nie tylko od świ‌ęta.

Co jest - wiemy, ale co dalej. Jest godz. 13.35, Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że do 12.00 zagłosowało 24.08 % uprawnionych do głosowania. Na udział w wyborach prezydenckich czeka się czasem godzinę i dłużej. My czekaliśmy ok. 30 minut na boisku LO IX przy Mariackiej w Szczecinie.

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie skąd bierze się nienawiść wzajemna, owa złość niebezpieczna bo pieszczona z wzajemnością jak kochanka, dotarłem do drogowskazu, kolejnego w tej wędrówce, z napisem Rozgoryczenie, rozczarowanie, zawód.
Nienawiść bierze się z tego, że ludzie przez 30 lat byli co by nie mówić - oszukiwani. Liczyli na sierpniową sprawiedliwość, na sierpniową Polskę a dostali w końcu 500+. Te 500+ to również sprawka Platformy. Nie mając pojęcia o zasadach liberalnych, i nie mająć takiego celu, wpakowała naród w prostacki populizm.

Kontakt


tel.(+48) 501 693 300,
(+48) 91 823 94 04

Odwiedzający

Dzisiaj 17

Od 1.IX.2006 864702