Wojciech Hawryszuk - 1953-2020

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

Ludzie, którzy nie płacą podatków, także wydają zaoszczędzone pieniądze, i to nie na Księżycu, ale w normalnej gospodarce. Kupują za nie samochody, może jachty, a czasami pieluchy dla dzieci i zakupy spożywcze. Pieniądz w każdym razie nie ginie w ich kieszeni.

źródło: ShutterStock Sebastian Stodolak Budżet nie jest nasz. Co by się stało gdyby wszyscy podatnicy uczciwie rozliczali się z fiskusem? http://forsal.pl/artykuly/1028098,sciagalnosc-podatkow-co-by-sie-stalo-gdyby-wszyscy-podatnicy-uczciwie-rozliczali-sie-z-fiskusem.html?utm_source=mailing&utm_medium=forsal&utm_campaign=17-03-2017 17 marca 2017, 09:00

Ryba na Maxa: Tatar ze strojnika (pelamida, tuńczyk też).

Strojnik (Lampris Regius) jest gatunkiem ryby znanym tylko rybakom dalekomorskim, a uważany jest przez nich za najsmaczniejszą rybę.

Jest pięknie ubarwiony, waga 50 - 100 kg, mięso pomarańczowe, o wykwintnym smaku. Jest to niezwykle rzadka ryba żyjąca na głębokości 100 - 400 m, i zdarzająca się w połowach raz na dwa - trzy miesiące. Jest na bieżąco smakowana przez rybaków jako tatar, wędzona na zimno lub peklowana solą z korzeniami. W każdej postaci smaku strojnika nie sposób porównać z żadna inna rybą.

Tatar

Na tatara mięso strojnika trzeba zmielić lub zestrugać, dodać drobno posiekaną cebulę, kilka żółtek, sól do smaku i oliwę z oliwek. Zwykły olej może zepsuć ów wyjątkowy smak.

Peklowanie na zimno.

W miarę cienki płat mięsa posypuje się solą zmieszaną z korzeniami, dużo pieprzu, wskazane dodanie szczypty kardamonu. Płat zwijamy, zawijamy w pergamin i folię, przechowywać w lodówce 3 doby.