Wojciech Hawryszuk - 1953-2020

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

Gdybyśmy wiedzieli o czym to jest, to nie trzeba byłoby malować.
Andrzej C. Leszczyński O świecie obrazów Yannicka Leidera Rozmowy do filmu Coś jasnego, coś ciemnego

Korona wirus jest obłaskawiany przez jubilerów i scenografów telewizyjnych. Trochę to perwersyjne. * Mandela, Macierewicz, Kamiński, Tutu.

5 kwietnia

Tak przy okazji. Dlaczego w kościele ma prawo przebywać tylko 5 wiernych? Przecież kościoły mogą się tak przygotować, żeby wiernych mogło przyjść więcej. Wykorzystując plexi, odkażanie. W tramwaju może jechać 21 osób w kościele może przebywać 5. To jakaś prowokacja i głupota. Po co drażnić ludzi i powodować wrażenie, że ma miejsce jakiś atak na kościół. Jeżeli ludzie uwierzą w ten atak, to znajdą winnych. A tych łatwo podpowiedzieć. I teraz tak; zmiana decyzji w sprawie warunków na jakich kościół może wpuścić więcej wiernych zostanie uznana za ustępstwo wobec wszechwładnego kościoła. I to kolejny pretekst do kłótni. Przecież ludzie mają prawo do nadziei. Przychodzą do kościoła, bo to miejsce gdzie łatwiej nadzieje dostrzec.

Świat duchów przeszłości.
Baśń o dwóch dżinach. Z radzieckiej baśni "Staruszek Hassan".

Idea Wielkiej Polski jest piękna. I potrzebna. Ale ta Polska Nowogrodzka nie nie jest ani Piękna, ani Wielka. I nie wypięknieje.
Mystery Park

6 kwietnia, Wielki Tydzień

Słońce, wiosna, ma być ciepło cały dzień. Mela ogląda ptaki i okna otworzyć nie można bo jeszcze skoczy. Kot ma silny ogon, "zmiecenie" komórki, laptopa czy lampy to nie jest problem, nie mówiąc o okularach, pendrive.

Bezruch wciąga, pozbawia woli działania, rozleniwia. Coś jednak zrobię. 

Jarosław Gowin podał się do dymisji po raz pierwszy.

Zaufanie i solidarność

Czy literatura polskiego oświecenia rozwinęłaby się gdyby nie było obiadów czwartkowych? 

7 kwietnia

Gdzie jest minister finansów, co on na to wszystko? Może robi maturę?
Całun turyński, sutorium soudarion
Walking on the moon
W starych filmach lub filmach z epoki, ludzie noszą zegarki. Dziwnie to wygląda, podobnie egzotycznie wyglądają papierosy i cygara. Fajki.
Jeśli się nie zna Horacego? Nie pamiętam co było o nim w szkole. Exegi monumentum?
Rozczarowanie. Irytujące argumenty opozycji. Strach przed Dudą, strach przed Kaczyńskim i głupie argumenty dotyczące głosowania. Listonosze twierdzą, że mogą dostarczyć te listy czyli karty do głosowania w ciągu tygodnia. I to jest możliwe technicznie. I Poczta może to zrobić. Ale zamiast szukać popracia, jest okazja do lamentów, bo wirus. Pandemia. Opozycja nie podniesie się po tej pandemii. Być może będzie leżała obok Kaczyńskiego i kwiczeli będą pospołu. Milcząca większość nie wybaczy.
Przemoc domowa.
Jak daleko dotrze nasz nomadyczny gatunek pod koniec wieku?
Dlaczego ludzie muszą spać tak długo? Słonie śpią 2 godziny.
Nie wyborów, które nie niosą ze sobą ryzyka.[...] Liczą się odważne wybory i eksperymenty Ignacy Morawski FpF 6 kwietnia 2020
Jeśli się nie zna Horacego? Nie pamiętam co było o nim w szkole. Exegi monumentum?
Przemoc domowa.
Jak daleko dotrze nasz nomadyczny gatunek pod koniec wieku?
Dlaczego ludzie muszą spać tak długo? Słonie śpią 2 godziny.
Nie wyborów, które nie niosą ze sobą ryzyka.[...] Liczą się odważne wybory i eksperymenty Ignacy Morawski FpF 6 kwietnia 2020
Bartek Sochański zostaje sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Ładna karta adwokacka swego czasu, teraz nie wiem. Raczej nie jest politykiem, choć prezydentem miasta był - wybrany przez radę miasta, a nie w wyborach bezpośrednich; takie były wtedy zasady. Tak, ale ugrupowania prezydenckiego nie stworzył. Jakie ma poparcie wykazały wybory na prezydenta miasta w roku ....
Pani P. w telewizji okazuje frasobliwość jak prominentny polityk. No i zdolność tworzenia dystansu - najpierw pani P., a 6 metrów za nią - wirus.
Dziennikarze rozmawiają bez masek, znajdują się w odległości metra. Powinni mieć maski dla siebie i dla rozmówców. 

8 kwietnia

Pawel Grzesiowski
@grzesiowski_p
Jeśli to prawda że 461 pracownikow medycznych jest zakażonych SARS-2, to stanowi ponad 17% wszystkich wykrytych zakażeń! - jeden z najwyższych odsetków w Europie. To problem systemowy. Konieczne nowe, szczegółowe zalecenia ochrony indywidualnej i organizacji pracy w szpitalach
5:31 PM · 2 kwi 2020

O co właściwie teraz chodzi? Czy rzeczywiście o nasze życie i nasze zdrowie? Widzimisię społeczne i wszelkie racje są po naszej stronie. Uczciwość i legalność też. PIS stoi po stronie Konstytucji, a my wciąż po stronie ZOMO.
PIS proponuje wybory kopertowe, co raczej źle się kojarzy. tak to zostało urządzone, żeby Senat podjął ostateczną decyzję po 10 maja. I jest już winny. Ale Grodzki wciąż na wolności!
Usłyszałem w Radio Maryja, dziś, że w Polsce są polskojęzyczne media liberalne w swej wymowie. Ale frasobliwy komentator łatkę liberalną przypiąłwszy, nie powiedział co to znaczy. Pozostawił słuchaczy w błogiej niewiedzy. Po co im wiedza, wystarczy, że wie głos z głośnika. I tak od lat. Krawiec-łatkarz. A słuchacze mają słuchać krawca-łatkarza. Kiedyś im powie. Łatwiej słuchać niż czytać. Naród kontra Suveren. Historia i niektórzy ludzie pamiętają różne łatki. Krzyże na drzwiach, przed nocą św. Bartłomieja. Historie prawdziwe i zmyślone z roku 1981.

Czekam
Kiedyś będziemy się cieszyć i zapomnimy
Ale teraz pamiętamy
Nadzieja na przyszłą radość
Przecież nie wiemy czym jest ten wirus
Znamy tylko statystyki, dziennikarzy i ekspertów
Politycy robią co mogą w czterech ścianach
Wiek XX-ty fenomenalny
muzyka, obrazy, gaz, słowa
i 16 tysięcy pocisków na jednego zabitego,
tyle wyprodukowano a wystarcza przeważnie jeden
Marnotrawstwo, konsumpcja, reklama, promocja,
Kto tak naprawdę zarabia na tych miliarderach, bo przecież nie oni
Gaz podczas drugiej wojny światowej wykorzystywano bardziej racjonalnie
niż podczas pierwszej
Słabniemy, kolejny wirus zrobi miejsce dla odpornych i silnych
Albo wręcz przeciwnie
Z pewnością wszystkich nie zabije
Nasza chata w środku wsi, wszystkim blisko, nam i im.
Wielkość na żądanie
Po co? Ambicja - tak, Wielkość?
Ci co mówią o wielkości, mówią.
Thorbjørn Risager & The Black Tornado
Przypadek
Kim są?
Nieufność. Śmierć XX wieku. Czekam.
Wojciech Hawryszuk, 8 kwietnia 2020, przy Kaszubskiej

Thorbjørn Risager & The Black Tornado 

10 kwietnia

10 lat temu, mniej więcej o tej porze dnia, rozpoczynała się konferencja w ramach targów AgroTravel w Kielcach. Konferencja się opóźniała. Podano komunikat o katastrofie. Pojawiła się biało-czerwona flaga i kwiaty. Kościół w Kielcach, rano o 6.00. Pojechałem do Krakowa. Od kościoła św. Idziego, pod Wawelem, chyba najstarszego w Krakowie, zacząłem kwerendę o po słowach, chciałem się dowiedzieć co mamy sobie do powiedzenia w takiej chwili. Wysłuchałem kilku kazań, w kilku różnych kościołach. m.in. w kościele p/w św. Katarzyny i na Skałce. Takie nieco wykombinowane wścibstwo. Ale chciałem wiedzieć. Była w tym jakaś nadzieja. To co stało się później Polsce, ten ślepy traf miał swoje haniebne, nikczemne, konsekwencje. Nadzieja jest nadal, bo odczuwam różnicę, między nastrojem z kieleckiego i krakowskich kościołów sprzed 10 lat a tym co nas spotyka ostatnio i przedostatnio. I spotka za dzień, czy dwa.

I jeszcze jedno, Czesiu, to że dobrze myślę o panu Szumowskim, nie upoważnia mnie wcale do kopnięcia przy okazji ministra Ziobry.
Mnie PIS nie przeszkadza i jeszcze nie przeraża. Przerażonych tymi duperelami odsyłam na wieczna kwarantanne. Kwarantanna może stać się drugą natura człowieka. Zachwyconych też na kwarantannę. Ślepych - izolować inaczej będą wszystkich potrącać. Niewidomi to zupełnie coś innego.
Temat - Kwarantanna, druga natura człowieka.

Przyjeżdża Stanisław.

11 kwietnia Wielka Sobota

Wczoraj raport podkomisji Macierewicza. Miller i Anodina, wybuch w skrzydle, brak wyników badań ciał ekshumowanych. Jaka ofiara złożona na ołtarzu ojczyzny, może usprawiedliwiać arogancję, podłość, złą wolę, nieszczerość, kłamstwo, łamanie prawa. I niekompetencje. 
Mandela, Macierewicz, Kamiński, Tutu. Łączy ich walka o wolność ludzi i kraju, dzieli skuteczność polityki, pozycja jaką osiągnęli zarówno w kraju jak w świecie. I czas spędzony w więzieniu. Nelson Mandela siedział 28 lat. I nie skorzystał z prawa łaski. Każdy z nich walczył o swój kraj i naród. RPA to kraj bogaty, wielki, było o co walczyć. Polska kraj biedniejszy, ale też było i jest o co walczyć. Zasadniczą różnicę widać gdy się porówna relacje między przeciwnikami w RPA i w Polsce. A nawet na rzecz działania na równouprawnienia osób homoseksualnych.
Nasi niektórzy Ojcowie bezkrwawej rewolucji Okrągłego Stołu widocznie łakną wrażej krwi. Siódma woda po kisielu też tej krwi wciąż łaknie.
Niedopieszczeni przez historię korzystają z czego się da.

W pierwszych tygodniach epidemii koronawirusa naprawdę zobaczyłem państwo z kartonu i zszywek, pogrążone we własnej propagandzie sukcesu, uprawianej nawet teraz. Nie mówię tylko o tym cynicznym rządzie, ale też o koniunkturalizmie i impotencji części opozycji.
Szymon Hołownia: A co, jeśli Kaczyński właśnie na to czeka? Oszust wciąż rozdaje karty. Łukasz Szpyrka, Interia.pl

 

To dziwne zdziwienie. Przecież ono, państwo, cały czas takie było. Nie trzeba aż takiej tragicznej iluminacji jak wirus żeby to stwierdzić. Na kogo pan jest zły na Kaczyńskiego czy na siebie, przez 30 lat nie dostrzegał tych zszywek?. Dobór naturalny jest taki sam, rządzi partia a powinno państwo, motywacją są etaty a nie idee i liderzy. Na szczęście elity, były tak zajęte sobą, że nie zajmowały się gospodarką a ludzie jakoś dają sobie radę.