Wojciech Hawryszuk - 1953-2020

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

Janosik oswojony  

Jacek żakowski  O Andrzeju Lepperze. Jeżeli znajdzie się jakiś kolejny, nieoswojony, to będzie na pewno gorszy, np. pielęgniarki. Widać, że panu Jackowi podoba się taki Janosik na łańcuchu.     27 lipca 2007 TVN24, Skaner Polityczny

Czy nie wygląda to jak pornografia, perwersja czy tak właśnie nie wygląda upodobanie do opowieści o trzeciej rzeszy, na które natykamy w codziennych programach telewizyjnych? Te programy przeważnie starają się opowiedzieć o znanych przecież specjalistom "tajemnicach"; okazuje się na końcu, że żadnych tajemnic nie ma. Jest mnóstwo przypuszczeń, ślepych uliczek, gdybania, międlenia tematu, a zdjęcia mają się do tematu jak wół do karety. Albo jeszcze gorzej.

Hitler - jak zostałem dyktatorem
Ludzie Hitlera
Fascynacje II wojna światową.
Naukowcy Hitlera
Kolaboranci Hitlera
Dzień w którym umarł Hitler
Złamać szyfr Hitlera
Nazizm, morderstwa i tajemnice.
To jednodniowa "kwerenda" pilotowa. Ale nie ma sensu wprowadzanie zakazów takich publikacji. To byłoby wyjście najprostsze. Karmienie ludzi tą hitlerowską, nazistowską papką, jest wstrętne, a "stołówki" prowadzą szanowane kanały telewizyjne. Innych przecież w pakiecie kablówek nie ma. Mijamy te tytuły, przyzwyczajeni, obojętni, niepomni animatorów zbrodni, wyborców, sędziów, bojówek; w zasadzie codzienne przemilczenia.
Nie wszyscy chcą oglądać pozostałości po koncentracyjnych, niemieckich obozach na terenie Polski i Europy. Ludzie wiele czytali i wiele słyszeli. Przecież mieli do czynienia ze świadkami tych zbrodni. Są książki i filmy dokumentalne, są przekazy artystyczne. Pamiętamy i będziemy o tym wszystkim pamiętali.
Ale Hitler wyraźnie inspiruje; był silny, konsekwentny, skuteczny. To się może podobać naszym rodakom nawet 90 lat po wybuchu wojny. I mamy dowody, że części rodaków się podoba. Europa zapomina od czasu do czasu o tym, że wojna rozpoczęła się 1 września. To w opowieściach jest najmniej ważne.
Tym fascynatom należy powiedzieć, że przykłady obozów koncentracyjnych przyszły zza Uralu. Łagry, Sołowki, zeki, Kołyma Biełamorskij kanał.
Herling-Grudziński opisał pierwszy tę cywilizację - pięknego baletu, ikonopisów, śpiewających diaków, literatury, malarstwa, które to umiejętności na nic się zdały. Nie przeszkodziły w ludobójstwie. Ale intelektualiści europejscy nie dali mu wiary. Kolejni fascynaci komunizmem, którego nie było, zniesmaczeni chciwością kapitalistów. Niestety, chciwości komunistów nie doświadczyli. Użyteczni idioci.
Ciekawe, że o Stalinie powstaje zdecydowanie mniej programów i filmów. Chyba dlatego, że skala nieprawości była wielokrotnie większa i dotyczyła głównie Rosjan i narodów podbitych.
Na temat Hitlera wypowiadają się w telewizji specjaliści, to - okazuje się - jest ogromna rzesza narratorów. Czemu to służy? Gdyby jeszcze zbadaniu tego fenomenu europejskiej historii, ale nie; pod mikroskop trafiają skrawki historii po raz kolejny interpretowane przez historyków, socjologów, lekarzy, archeologów, inżynierów; byle karmić gawiedź. Czasem wygląda to na obłaskawianie, zatruwanie ofiar areozolem współczucia. Nie tragedie ludzkie się liczą, a geniusz inżynierów, lekarzy, organizatorów, zdecydowanie bojówek, państwowego złodziejstwa.
Von Brauna nie interesowało dokąd lecą jego rakiety. Amerykanów też nie interesowało to, dokąd leciały rakiety von Brauna. Finałem Penemuende był lot Apollo 11. Ratująca ludzkie życie wiedza mikrobiologów została, jest wykorzystaywana w produkcji wojennej.
Przechodzimy obok Hitlera obojętnie. Hitler to Hitler. Wszelkie zakazy wzmogą zainteresowanie. Ile kosztuje "Mein Kampf" na bazarze?
Hitler kontra Picasso i spółka
Wielkie konstrukcje III Rzeszy.
Walkiria film o zamachu na Hitlera
Za drzwiami III Rzeszy.
Labirynt Hitlera
Hitler i narkotyki
Hitler's childern
Duchy III Rzeszy
Hitler i Paryż - historia nieznana.
Jak Hitler swój Hollywood?
SS Barbarzyńska Utopia
Misja skarb
Magda Goebbels - pierwsza dama III Rzeszy
Lebesborn - fabryki aryjskiech dzieci. Jak wyglądałaby III Rzesza gdyby miała do dyspozycji technologię in Vitro?
Polowanie na Hitlera.
Wilczy szaniec wschodnia kwatera Hitlera.
Pakt Hitler - Stalin
Hitler: droga ku władzy.
Kill Bill; lubisz morderczynię ponieważ zamordowała swoich morderców. Bierzesz udział w zemście. Nie pamiętasz, co było przed jej ślubem.
Ale tej, która ucięła głowę Jakuzie nie lubisz. Lekko zaczynasz skłaniać się ku Billowi, który kazał zastrzelić swoja kochankę z głupiej ambicji i zazdrości. Ale koniec jego jest bliski. Co zrobi dziecko tej pary jak już podrośnie? Brata Billa już nie lubisz, bo to jakiś cham. I ma burdel w przyczepie.
To nie tylko Czarna mamba, to Hiler, Don Corleone, John Wick, Kim Dzon Un, rodzinny selekta, Beria, Stalin, Al Capone.
John Wick jest głośniejszy niż Czarna Mamba, która uzyskuje sympatię dzięki umiejętnościom samurajskim. John Wick tylko strzelał. Strzela. Wrócił, bo był potrzebny w Hotelu. Ale John Wick wypuścił uwięzione psy. I pozabijał wielu Rosjan. Lubi Murzyna w Hotelu.
Hitler. Miłość i wojna.
Hitler i okultyzm
Berlin 1936. Dwie strony złotego medalu.
Wyspa Adolfa
Wynalazcy spod znaku swastyki
Zapewne nie wszyscy znają różne aspekty działalności III Rzeszy i Hitlera. Nie wszyscy czytali książki faktograficzne. Nie trzeba fabuł i poezji żeby czuć przerażenie statystyką i zimnym wyliczeniom. Podobnie jak w przypadku "Dziennika zarazy" Daniela Defoe.
Ja nie oglądam tych rewelacji.
Wojciech Hawryszuk, 1 maja - 7 grudnia 2019