Wojciech Hawryszuk - 1953-2020

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

Guevara nie jest bohaterem romansu towarzyszy z Kremla: był poza ich kontrolą, nie działał na rozkazy z Moskwy – i Moskwa o tym wiedziała. Robił rewolucję, gdzie chciał, a nie tam i nie w taki sposób, w jaki oczekiwali towarzysze radzieccy. Pod koniec życia chłostał Związek Radziecki za wyzyskiwanie – wzorem innych imperiów - małych podporządkowanych sobie krajów socjalistycznych i oddanie ideałów socjalizmu w łapy biurokracji. Jego śmierć w Boliwii była na rękę wszystkim: politykom w Waszyngtonie, Moskwie, a nawet w Hawanie, która mogła uczynić zeń – i uczyniła – legendę, mit świętego socjalistycznej rewolucji.

 

Artur Domosławski „Kapuściński non-fiction” 23 stycznia 2010 r.

* Bogato w mieście * Oddech w XIII Muzach *

3 sierpnia

Inspiracje i Zlot żaglowców. Z punktu widzenia Obywatele, to jest wiele sukcesów pośrednich. Pośrednim sukcesem są bulwary miejskie (Zlot) i zainteresowanie wspólnym przebywaniem i poszukiwaniem - wspólnych - emocji przez mieszkańców miasta (Inspiracje).

Są wypowiedzi, w których przewija się jakaś polityka kulturalna, że musimy otworzyć miasto, że musimy się poczuć, że musimy o coś walczyć, żeby ludzie nie wyjeżdżali, żeby zostawali i tworzyli. Jakaś peryferyjna ciągota.

W XIII Muzach zdarzenie niezwykłe, więcej warte niż wszelkie wystawy przez najbliższy rok. Zamieniono administracyjne pokoje na parterze na sale wystawowe. Okna od strony Placu straszyły od lat segregatorami, a tymczasem może tam pojawić się sztuka. Roguszka Rafał dostrzegł ten administracyjny bezsens i znalazł miejsce dla sztuki. To jeden z symptomów zmian.