Wojciech Hawryszuk - 1953-2020

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

[...] w jakim stopniu kościelni hierarchowie dysponują "najbardziej potrzebną cechą umysłu" [C.W. Mills 2007] do świadomego współtworzenia społeczeństwa demokratycznego. Innymi słowy, czy przyjmują oni do wiadomości, że człowiek jest istotą społeczną, która współdzieli świat z innymi ludźmi.
Sposób, w jaki dwaj najważniejsi funkcją polscy biskupi postrzegają każdą ze wspomnianych spraw, obrósł wieloma komentarzami. Przede wszystkim nie uniknęli krytyki z powodu skłonności do obarczania innych winą za zło, którego prawdziwi sprawcy noszą koloratki lub pozostają w dwuznacznej symbiozie z Kościołem. Mimo to obaj metropolici niezmiennie utrzymują, iż zainteresowanie mediów faktami stawiającymi Kościół w złym świetle z zasady nie zmierza ku jakiemuś dobru, ale ma na celu zohydzenie go polskiemu społeczeństwu i odcięcie narodu od jego katolickich korzeni.
O. PAWEŁ GUŻYŃSKI , 6 września 2019 "Pokutę nakazaną odprawiłem" WP Magazyn

* Brydżyści kontra futboliści * Naiwność Europy, naiwność Rosji * 63 lata * Sowa plugt *

13 października

Brydżyści odnieśli większy sukces - mistrzostwo świata (Puchar Bermuda Bowl) - niż piłkarze. Drużyna brydżystów to autentyczni bohaterowie. Kto grał, gra wie mniej więcej co trzeba umieć żeby grać poprawnie. Powinniśmy poznać tych ludzi. Medali jest więcej. Trzech spośród sześciu naszych młodych mistrzów Europy ma także tytuły mistrzów lub wicemistrzów Mistrzów Świata w kategorii uczniów U-15.

Dlaczego Rosja jest naiwna i wiecznie niedorosła. Zachowuje się jak wyrostek, który liczy, że bogaty tatuś wszystko załatwi. Europa myśli, że resocjalizacja recydywisty jest możliwa. Otóż - nie jest możliwa.

Jestem dosyć dorosły choć nie do końca stary. Nie mam rozterek, nie mam czasu, nie przegwizdałem dni swoich, mam rodzinę, z którą mogę rozmawiać. Czytam, rozumiem, oglądam, piszę.

Jeżeli prokuratura wykluczyła wątek polityczny w aferze podsłuchowej, to kim oni są, ci ludzie prowadzący śledztwo.