Wojciech Hawryszuk - 1953-2020

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

Silvia cierpiała. Chyba nadal go kochała. Była na poły wściekła, na poły bezradna. Walczyła o swoje prawo do niego, choć na ogół walka ta przeradzała się w nieustającą, przesadnie wyciągniętą w czasie bolesna porażkę.

Bartosz Wójcik "Christiania" Kwadrat, Szczecin 2006

Dominik Piechowski  Co mogłem chcieć od Dominika Piechowskiego, a znalazłem go na dole pudła archiwalnego.

22 marca

Czytam i czytam ale to nie pomaga, co i rusz coś notuję. Ninateka nie skłania już do słuchania. Ale znalazłem innego przewodnika, jest nim pan Jan Błoński. Kupić pana Błońskiego czy wypożyczyć? Wypożyczyć to jakby - wynająć. Warto poznać. Czy to wyłącznie Senat ma mieć w tej sprawie ostatnie słowo, a mecenas, miasto, społeczność morska?

ojkumene - ziemia zamieszkała, wspólnota; stąd pewnie - ekumenizm

soligija

świerszcz a konik polny

Paryska Kultura

23 marca

Senat AM w Szczecinie nie zgodził się, żeby Konstanty Maciejewicz był patronem uczelni. Bohaterowie nie są mile widziani. Jakie były przyczyny odrzucenia tej propozycji? 

Potrzeby w zakresie pogardy.

Mimo opuszczonych spodni czułem się podniesiony na duchu.

Pasożytowanie.

Co dzień się trzęsę przed bezsensem.

Poniechaj mego widoku, ty zboku

Znachodzić - słowo znalezione u JB. To drugi już użytkownik tego słowa, pierwszym był pan Jan Borkowski, specjalista od "kreski", który "znachodził" punkty przecięcia linii z płaszczyzną i tak dalej.

24 marca

Co oni wtedy robili? Duży temat. Jakie to było świadectwo tamtych czasów? Panowie Polskę zgubili. "O cześć wam panowie magnaci". Niegdyś publicystyka, teraz polityka. Ludzie widać pamiętają, że musi być ktoś taki kto jest gotowy zgubić. I natychmiast znajdują się kubełki z czarną farbą. (<JB) Solidarność w roku 1980 była interesująca, bo walczyła za nich z "komuną". Oni też trochę, ale w 1982 przestali, bohaterowie byli wyraźnie zmęczeni. O tym, że tamta Solidarność nie miała poparcia społecznego już pod koniec 1981 roku władza musiała wiedzieć, bo inaczej nie byłoby stanu wojennego, ogłoszonego w tym właśnie momencie. Czy istniała wtedy potrzeba zrastania się, czy dzielenie, odrzucenie było klejem, który łączył. Ale to tylko przecież klej. To silna ale prowizorka. Czy zrastanie było było wtedy możliwe?

Czy obchodzili socjalizm w koło, mijali bokiem, czy mieli swoją własną wytłumaczalną kwarantannę? Ludzie czytali i pisali podczas wojny. Coś na ten temat...

Obłudna dyskrecja 

Mamy stan wojenny, nie mam miejsca na zrastanie. Można trafić pod sąd, za niedostateczną nienawiść do wroga. (< TS Elliot, I WW). 

Czy każda wydana w PRL książka, każda sztuka teatralna, wiersz wydrukowany w państwowym czasopiśmie, były zasadzką, paścią, wnykiem, wilczym dołem, lub też - przemyślnym, sztucznym, z drugiej strony - wabieniem, obłaskawianiem niesfornego, wichrzycielskiego, warcholskiego społeczeństwa, pętaniem świadomej klasy robotniczej ?

Na ile dobra zmiana ma charakter społeczny odpowie literatura, kultura. Ta reaguje na zmiany. O ile nie została szkapą agitacji.

25 marca 

Świat się zmieni. Ludzie nie będą wyjeżdżali na wakacje. Będzie inny. To wieszczą wieszcze pokrótce streszczę. Wzrośnie solidarność. Ale nadrobić straty trzeba. I CO2 przybędzie. Ma miejsce wietrzenie świata. Wietrzenie ma dwa znaczenia. Wietrzenie-murszenie ma miejsce cały czas. Wirusy też cały czas mutują. nie dopadnie nas ten, to dopadnie inny. Będziemy chcieli "odreagować" tego wirusa. Słusznie, żeby doprowadzić się do standardowego stanu higieny. niesłusznie, bo większość będzie uważała, że  im się należy. Dlatego zaledwie, że jesteśmy ludźmi.

Czy coronawirus wspomoże wirusa konsumpcji, czy go zabije? Wirusowy charakter mają zarówno konsumpcja jak i choroba. I jedne i drugie ginie jeżeli nie wychodzimy z domu. Najlepiej kiełkuje  w dużych zbiorowościach. Czy ludzie dostrzegą praktyczne, anty konsumpcyjne działanie kwarantanny, czy znajdą więcej pieniędzy na koniec miesiąca? Jeżeli oczywiście pracują. Dwa miliony ludzi w Polsce nie znajdzie tych pieniędzy. Brzmi to może cokolwiek niepoważnie, w tym miejscu z pewnością,  ale stawiam postulat nieprasowania koszul. Ludzie zapominają o emigrantach. Bardzo mocne zainteresowanie się sobą. Izolacja.

Nie wiem jaka kalkulacja polityczną poza uporem w sprawie wyborów. Donald Tusk 23 marca 2020

Siła wyższa nie jest zdefiniowana w kodeksie cywilnym. Co na to Episkopat?

Radio, miałem ambicje ale nie miałem pasji dziennikarskiej. Nie wiedziałem, że to robiłem jako dokumentalista, archiwista, było ważniejsze niż ambicje publicystyczne. I należało wtedy pisać. Notować. Prowadzić dziennik, żeby się przekonać, co jest warte myślenie. Bywa od czasu do czasu, że po 60 blisko latach, moi koledzy mają do mnie pretensje, że braliśmy udział w rozmiękczaniu umysłów i łamaniu charakterów, a także w tresowaniu posłusznych budowniczych Polski Ludowej. Błędem było liczyć na organizacyjne pieniądze. To co prawda nie wiązało, ale łatwiej byłoby tyrać w Bratniaku i dorabiać do tego, co wysyłała Mama. Tyrać jak tyrać, mógłbym spokojnie tłumaczyć i się nauczyć trzeciego języka przy okazji. Liczenie na państwowe pieniądze jest niebezpieczne. I t5u pojawia się sztuka bezinteresowności - Uczyć się, żeby wiedzieć, a nie po to żeby dostać etat. (< JB)

27 marca,

Marcin Król kontra pani Pochanke. Tym razem Marcin Król zwyciężył, były problemy na łączach.

Pojawią się ludzie zbędni. Pracę będą mieli specjaliści. Nie będzie solidarności między ludźmi zbędnymi a ludźmi "Nowymi".  Ludzie ulegną odspołecznieniu.

Jedno jest dobre - ma miejsce upadek populizmu. Koniec pogardy dla ludzi wiedzy. Może mieć miejsce nowy podział społeczny. Do tej pory nikt nas o nic nie pytał. Nowe oświecenie czy będzie nowa iluminacja? 

Strach rządzących może usunąć ludzi wiedzy od decyzji. Każdy dyktator woli mieć ciemną masę.

Europa oświecona nie wykorzystała swego oświecenia. Wśród przywódców nie ma wybitnych ludzi. Pani Merkel jest średnio wybitna.  > Demokracja tworzy przywódców. Wystarczy wygrać wybory żeby być przywódca.

Demokracja nie odrodzi się sama. Może za 5 - 10 lat uda się ludzi przekonać do szaleństwa jakim jest demokracja.

Solidarność społeczna. Izolacja może prowadzić do nienawiści. Ratować społeczeństwo, Ratować gospodarkę nie tylko zdrowie. Trzeba pomóc wszystkim. Wysiłek władz w wielu krajach jest jednowymiarowy.

Politycy PIS planują dążą ci wszyscy którzy są za wyborami planują umyślne przestępstwo. Będą za to odpowiadać.

Wolność, zdrowie i papier toaletowy, a na przyszłość - bidety.

Nowy plan Marshalla czy projekt Grabskiego.

28 marca, strzępki istotne

To poświata czy już oświata? 

eskamotować tout court

Tułaczka po pełnym mieszkaniu

Bronisław Mamoń - Karol Ludwik Koniński, Jan Strzelecki

Cousine tak kochał książki, że wszystkie filozofie uważał za prawdziwe. Literatury jest najmniej w literaturze. Miciński/Błoński

Mistyka postępu

Psychomachia

predestynacja.

Obkupić się w Jana Błońskiego. Czy jednak powie mi coś więcej niż powiedział na tych 200 stronach, które czytałem przez 3 tygodnie? To pierwsza taka książka znaleziona, co była jak czas znaleziony podczas kwarantanny. Czytałem bez szkody dla innych lektur, które dadzą znać o sobie. Zakładką była karteczka, bilecik, dołączony do czekoladek DELAFILLE CHOCOLATIER z Beveren. I niech tam sobie zostanie, jak wspomnienie smaku. Na koniec książka tak się silnie wzruszyła, że się rozkleiła. Po tym pierwszym czytaniu. Pochodzi z obfitej biblioteki Jurka Zyma, którą to biblioteką podzieliłem się z seminarium. 

Przychodzę patrzeć i słuchać na wiarę innych, jak wierzą inni. I nie zastanawiam się, czy to jest wiara prawdziwa. To też tradycja. Boję się ją utracić, bo o to łatwo. I jednocześnie łatwo przytrzymać.

Nie wiem jaką pokorę czują intelektualiści i uczeni w bibliotece. Czy potrzebna jest moda, żeby osiągnąć widoczny sukces, dostrzegalny.

Sumienie po niemiecku? - Gewissen

Ludzie topią się w rzeczach i w rozmaitych cieczach. Bardzo dużo ważą. Nartnik ślizga się po powierzchni. Czym jest nasza powierzchnia i co ją tworzy.

"Zbyteczne jest wszelkie o tym słowo".

dydaktyzm użytkowy * Uniwersytecki feudalizm * Kolektywizacja nauczania * naiwni postępowicze * chimera całości i porządku * Czyż nie cierpimy na przywary naszych zalet? JB Obecność Wyki Czytam ze zrozumieniem i przyjemnością dla języka.

Gniew i marzenie, o studenckim teatrze Agnieszka Osiecka Dookoła Świata 1972

Co mam zrobić, muszę pójść na ploty. Nie muszę grzebać w śmietniku. To wszystko prawda. Można dołączyć do tych zbiorów.

Kiedy przeglądam ten Almanach Studencki '68 roku, to zastanawiam się jak to właściwie było przy Ordynackiej, w budynku z wejściem od strony stacji CPN w 1968 roku. Almanach wydano w grudniu i trzeba było wyprzedzenia żeby zdążyć przed tym grudniem. Kiedy się zaczęły przygotowania? W Polsce wrzało od roku, Almanach tchnie spokojem i optymizmem. Co sobie myśleli redaktorzy, wtedy i potem; czy chcieli i mogli zrezygnować? Nigdy takiej refleksji nie spotkałem. U siebie też nie. Mogłem spytać kolegi Stanisława Cioska.

To nie była tylko sprawa ZSP.  Ślepi jak szczenięta, cisi jak niemowy, i niszczący opar autorytetu.

 Świat się rozpadał, a on gadał i gadał.

Prawda i fikcja różnią się tym, że fikcja musi być dobrze poukładana.

30 marca - tezaurus nieuporządkowany, niech będą strzępki
Turystyka uwagi
Mapa szlaków konnych - zintegrowanie szlaków, wytyczenie bypassów,
Bałtycki szlak minerałów kamienie polsko-skandynawskie
Wioska agroturystyczna podczas targów w barzkowicach
Turystyka
Wieś park historyczny
Powiatowy Rajd Turystyczny Starosta turystyczny
Odra sznurowanie rzeki
włączenie Wieprzy i Grabowej
Rajd po morenie
Biuro turystyki przyjazdowej
Jesteście głupim narodem, macie w dupie orła a klękacie przed kaczorem * Flaga mówi, że przez wasze kłótnie czuje się jak zwykła szmata.
16 Mazurska Noc kabaretowa TVP2
Gdyby politycy walili wprost, to "Wprost" nie waliłoby w polityków Orzeł stanisław premier

Azerbeidżanie i Azerbejdżanki
Jaskinie w Szczecinie
Spotkał Jagienkę nad bagienkiem
Wałęsa się nie zniechęcał
Samica Poliszynela
Ostatni widelec z hotelu Piast , ostatnie widelce z hotelu Piast

Problemy społeczne są bliskie problemów wieku dziecięcego. To dzieci zrzucają odpowiedzialność na innych i donoszą do matki. To matki wariują i swoje jedynaka bronią przed rzeczywistością za wszelką cenę. Co robić. Tylko jednostka może wpłynąć na mililiony. Nie ma innej wersji wydarzeń

Jaka jest różnica między poprawnościa polityczną a przyzwoitością, a do tego proporcjonalnością kary i winy?

Przysięgam na mych zmarłych krewnych i tych, którzy kiepsko się czują Jacopo

6 lat temu zanotowałem: gdzie są obywatele?
Jak się stać zwolennikiem Jarosława Kaczyńskiego?Mechanizm nastawiania śmigłów w helikopterze Apache.Najwięcej przybywa płetwalów karłowatych.

Ja bym bardzo prosił abyśmy nie niszczyli tym językiem kłótni tej przestrzeni publicznej. To jest moja prośba jak ministra zdrowia. Nie palcie państwo papierosów, ale gorsze od palenia są te kłótnie. Minister Zdrowia 2015
Jest pełno generałów, którzy szukają swoich wojsk
Znaleziono ciało, które może być zwłokami. TVO INFO 17 06 2015
Przejęcie dworu z ogrodem od Pendereckich może kosztować Skarb Państwa grube miliony
PAWEŁ CHWAŁ17 maja 2019

Politycy chcą wyjść z twarzą, a ludzie chcą wyjść na swoje Grzegorz Kołodko o sytuacji w Grecji TVP INFO

Dan Simmons. Eudymion.
Okres złotego szabru
Pastwiła się swoją niewiedzą Czapla o dziennikarce przed telewizorem 16 06 2015

~Tr- 2 min temu Ryży tzwel po spotkaniu z biedroniem dostał wytrzeszczu i popuszcza na rzadko i ścieka mu to do sandałów

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-sondaz-ibris-dla-rz-polacy-chca-zmiany-terminu-wyborow,nId,4411297,via,1?utm_source=webpush&amp;utm_medium=push&amp;utm_campaign=CampaignName#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

W ARP miałem możliwość słuchania utworów Pana Krzysztofa Pendereckiego po raz pierwszy. Z pewnością były to Polymorphia i De natura Sonoris. Szukałem muzyki do słuchowiska SF na konkurs w Radio Akademik. Chaps też miał w repertuarze utwory Krzysztofa Pendereckiego. Że wymienimy choćby "stoczniowe" Requiem. Kiedy przygotowywaliśmy FAMA 83, po 6 latach przerwy, zaproponowano aby do jury festiwali zaprosić ważne i znane osobistości życia społecznego: m.in. Adama Sadurskiego (zapaśnik, 2 m wzrostu, podobno potrafił rzucić dużym motocyklem), Piotra Skrzyneckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Pan Penderecki nie odmówił ale było zbyt późno żeby mógł przyjechać. Rozmawialiśmy w marcu. Nie wiemy jeszcze kiedy będzie publiczny pogrzeb, ale pan Penderecki jest wart narodowej pamięci i manifestacji szacunku dla pracy i wypełnionej niezwykle obywatelskiej misji.

- Cała Polska szyje maseczki dla szpitali za darmo. Nie ma pan wyrzutów sumienia, że sprzedaje produkt, który jest na wagę złota?