Wojciech Hawryszuk - 1953-2020

Myśli przyłapane - cytaty, komentarze, zapiski...

Wolałbym nie wyśleć o tych osobach jak o swoich dzieciach.
Dawca nasienia, Cena 500 - 5000 zł; Dzień po dniu, 25 lutego 2013

Okadzać, oczadzać czy odkażać? # Muszę się nas sobą zastanowić, ale Wy też się nad sobą zastanówcie!... # Champuter # Mam wierzyć im - nie; wam - dobra. Ale dlaczego? 

14 marca

Pinkas (GIS) zdradził także, że w polskich szpitalach w ostatnich dniach wykonuje się aż 1500 testów dziennie. W Polsce mamy 2500 gmin.
Ślepota i samozadowolenie są gorsze od faszyzmu. Zestawienie tych dwóch liczb świadczy o zbyt małej liczbie tych testów. W tym na żądanie. Statystycznie 1000 gmin zostało pozbawionych codziennych testów. Statystycznie - 4 województwa. Codziennie. A epatowanie liczbą 1500 testów jest nieprzyzwoite i wręcz głupie, i niewłaściwe. Bo to żaden powód do zadowolenia. To, że wiemy o 111 - tylko - zachorowaniach nie dowodzi, że panujemy nad sytuacją. Nie testując przesiewowo grup najwyższego ryzyka, nie wiemy co się dzieje. I to nie jest sianie paniki.

Makuszyński - dickensowski, ale warto, choćby dla słownictwa i zwrotów.

Czytać - aby wiedzieć, dla przyjemności, aby imponować, z szacunku dla zgromadzonych książek, z ciekawości? Lenistwo czasem przenosi z krzesła, od stołu, na kanapę, do małp bonobo znad rzeki Kongo. Sprzykrzenie mija.
Kupić Gombrowicza Kijowskiego

Jelemiady

Stanisław Pigoń drobiazgowy ale jak! Jedno słowo i cały rozdział.

Kupić Gombrowicza, może nawet czytać.

Moje książki znalazły mnie w odpowiednim czasie, dojrzeliśmy do siebie. Korzyść z poplątania kolejności na półce. Z tej pożytecznej nieistotności.

Nina: Zbigniew Słojewski, Maria Czapska, Jan Błoński, Stanisław Bystroń, Andrzej Kijowski,

16 marca

Dialogi zawirusowane. Wirus i pokora w oczekiwaniu na otwarcie okienek.
Bank jest nieodkażany.
- To jest czyściec, trzeba odpokutować, zapłacić.
- Jak pan Jezus umierał na krzyżu, to jego ostatnie słowa brzmiały: Dokonało się. To znaczy, że nas już wtedy właśnie zbawił. I wirus nie ma nic wspólnego. Wszystko mamy wybaczone.
- A Stalin i Hitler, też mają wybaczone i nie ma piekła? Zostali wtedy już odkupieni?
Wirus zabije kilka tysięcy, niechby kilkanaście ludzi, kara boska dotknie ułamka populacji grzeszników i niekoniecznie tych najbardziej zatwardziałych.
Wiara w Boga ma się wyrażać w pomijaniu możliwości zarażenie i boskiej interwencji w kwestii wyzdrowienia. Misy ze święconą wodą są zaklejone taśmą u św. Jana Chrzciciela. Proboszcz uznaje sytuację za nadzwyczajną, rekolekcje odwołanie. W sieci awantura o list pasterski abp Andrzeja Dzięgi. To że koleguje się na Jasnej Górze z kibolami nie świadczy dobrze, to żadne świadectwo , ani miłosierdzia, ani rozwagi.
List jak to list, nie widziałem w nim nic nadzwyczajnego. Podobnie jak w tym, że na 18.00 w niedzielę przyszło ok. 30 osób, może mniej. Do niczego wyjątkowego nie namawiał. Ale na szczęście proborz od fary, kropielnicę zakleił taśmą. Czy uznał, że okadzanie to coś zupełnie innego niż odkażanie - ale czy odkaził? Skoro drzwi są otwarte, odkazić warto.
Odkupienie to wyraz litości, ale nadmierna niepotrzebność wręcz niemożliwość Bo odkupienie to dozwolenie ludzkiego niedbalstwa, lekkoduchostwa, pasożytnictwa, mentalności kolonizatora folgująca i posłuszna tymże na co dzień. I ci kolonizatorzy, powołując się na stare zakony, chcą odkupienia, paląc, niszcząc, konsumując. W dalszym ciągu.
Ta Ofiara i Pamiątka miała i powinna wstrząsnąć. Owszem, wywołała cichy podziw. Wszyscy wielcy świata powołują się na Boga, ale nie na Bożego Syna. Ofiara miała być ludzka a nie boska. I taka była, i dlatego jest ważna.

17 marca

Irredent Jan Błoński o Polakach, kilka wypowiedzi. Też się musi przekopywać przez słowa. Bohater powieści współczesnej powinien Polaka portretować, uwspółcześniać. Kim może być, jakim może być. Nasz bohater chce być Europejczykiem, niekoniecznie kosmopolitą. Chce być ale się nim nie czuje. Na początek pańszczyźniana progenitura czyli większość, nie dała się oszukać i zwieść elitom. Być może nie wyczuli elitarności i niezbędności w życiu. Odczuli elitarność jako emalię. Twardą ale wymagającą uwagi, czasem odskakującą. Elity to również pańszczyźniana progenitura. Ładnie byłoby użyć określenia postpańszczyźniana progenitura, ale jak już progeniutura, to po co post.
Kołtuńska konserwa i skołtuniali postępowcy.
Brak wykształcenia wynika z braku czasu, a brak czasu z braku nawyku. Niekoniecznie z braku chęci czy inspiracji.
Nowakowski Zapis. Jak wygląda sprawa z taksówkami, jak są dezynfekowane? Multimedialna galeria Stoczniowa Wszystko mu wisi ale kaprysi. Zarząd ludzki nad światem będzie źródłem wszelkich błędów wszelkich zarządów. Trzeba się posunąć.

19 marca

Proboszcz komputery. Propozycja wysłana.

Surowe jajka i piwo, sposób na plamy.
Gałęziówka, rodzaj nalewki 
Champuter
Muszę się nas sobą zastanowić, ale Wy też się nad sobą zastanówcie!...

Agenda mcn * kARSIBÓR - Multimedialna Galeria Stoczni Szczecińskiej - modele, stanowiska multimedialne, stępki, * Requiem czerwcowe, zapis * Zamek, spotkania z kapitanami, książka Czasnojcia

20 marca

Logika i nienawiść. Ośmiorniczki i zegarek.
Co jest ważniejsze? Niekoniecznie teraz, w ogóle, cały czas, do końca świata. czy złość do PO bierze się stąd, że PIS musi być taki jaki jest. A chciały by być jak Platforma?
Podobno Polacy rozmawiają między sobą. Raz jest wesolo, raz ponuro. Czuć napięcie ale też czuć opanowanie. W moich rozmowach nic specjalnego nie zaszło poza tym, że rozmów jest mniej. U innych obserwuje żarliwość neoficką. Może Polacy zauważą, że od czasu do czasu powinni zachwycić się sobą. Albvo czym kolwiek innym. Większość znajduje sie w pobliżu. To nie jest żaden kwiat nowości, cięty, zapakowany do wazonu. To są rośliny dobrze ukorzenione. Czarna porzeczka ma rozbudowany system korzeniowy, od tego systemu zależy jakość i wielkość plonu. Tak trzeba ciąć, aż zostanie 7 - 8 najmłodszych pędów. Tyje wystarczy, owoce są jak winogrona.
Być może zaczynamy żyć naprawdę. Każde zachowanie będzie miało swoje konsekwencje. Okres pandemii to czas kreowania bohaterów. Zaspokajamy swoją potrzebę budowania kapliczek.
Kogo tworzy, jaki stereotyp i na czyje podobieństwo Wojtek Lizak. Motyw potomków chłopów pańszczyźnianych warto byłoby wreszcie odrzucić. Ale zainteresowanie Wojtka Lizaka elitami - obowiązkowe. Wykształcenie elit jest niewystarczające i nie gwarantujące przyzwoitości. Podobnie jak to, które uzyskał POL POT czy Kim Dzong Un. Pozostali niewolnikami swoich środowisk. Nie ma co mieć pretensji do elit, co to ani z soli, ani z roli, ani z tego co te nibyelity - boli.
Na kształcenie i uleganie wczesnym inspiracjom trzeba mieć czas. Ten czas jest kradziony naszym dzieciom, przyszłym pokoleniom. Kształcenie w liceach jest przyśpieszane. Technik potrzebuje 5 lat nauki żeby opanować podstawy zawodu. Licealista na uzyskanie szerokich podstaw wiedzy humaniostycznej, matematyki nie wyłączając, dostaje zaledwie 4 lata. Jego wykształcenie ma być uniwersalne. Elity są niedouczone, a to znaczy że nie istnieją. W tym tkwi przyczyna polskich niepowodzeń. Społecznych, politycznych i gospodarczych.
Logika partyjna i nienawiść towarzyszą nam wytrwale. Ośmiorniczki i zegarek wrosły w polityczny kajobraz podobnie jak dwa długopisy: pana Wałęsy i pana Dudy.
"Kołtuńska konserwa" i "skołtuniali postępowcy". Brak wykształcenia wynika z braku czasu, a brak czasu z braku nawyku. Niekoniecznie z braku chęci czy inspiracji.

Solaris Wyspa Irys.
Wola życia, wola egzystencji. To jest wspólnota młodszych i starszych sióstr. Co odkryła Solaris w ludziach, jak ich poznała, czemu służyło kluczenie, zmyłki, niedostępność. Co sobie Solaris "ukradła" - przecież nie te proste projekcje, te kadłuby, obiekty. Projekcje to mogły być od biedy eksponaty w zoo. To samo co kluczowe - choć nigdy o tym Solaris nie dała znać - to samo jest kluczowe, uniwersalne DLA aNNIE. Ludzkość wspina się powoli na górę Fuji, bardzo wolno. Zdaje sie czekać, idąc, na piekny widok i spodziewa się nagrody. To co ludzkie musi być uniwersalne.

21 marca, remanenty, wyrzucanie notesów

Polityczny salon poezji. Ważne żeby się osobiście - osobiście - spotkać i widzieć rozmówcę. W poszukiwaniu poezji i zabawy. Wieczór poznań i otwartych oczu. Opamiętanie nas wyzwoli

Szczeciński piknik samorządowy. Spotkanie byłych radnych.

Co zrobić z zaczernionym papierem? Papier niewyczerpany.

Jarokracja

Demokracja przedawkowana.

Tiger Lillies, Jerzy Stempowski, Chimera jako zwierzę pociągowe

okazało się że nad ranem
znikło ciało ukochane
Po wielokroć częściej niż po trzykroć
tym bardziej było mi przykro
ja ze snu wyzwolić się nie mogę
a on dał nogę
W restauracji
oblicza nowej arystokracji

PiS Piła i siekiera
Zastał w ruinie, a zostawił w trocinie
Rząd ma nasze poparcie "Głos pilarza"
Mam wierzyć im - nie; wam - dobra. Ale dlaczego?
Każda szyszka kiedyś spadnie
Drzewa wycinają, żeby partyzanci nie mieli gdzie się chować.
Na marynarce i krawacie prezesa były trociny.

Wiesław Janusz Suleżycki ?
Szymon Godziemba-Trytek - Czaplinek, Zygfryd Dzedzej - Piasecznik

Cwaniak z miodem w uszach powiedzenie mojego dziadka

Kiedy nastąpi atak PIS na Sąd Ostateczny? 2019

Festiwal Poezji i Przestrzeń. Weźmij przestrzeń lub pustkę i dopełnij, ujmij, uzupełnij, pozbaw, zmień znaczenie lub miejsce. Coś przynieś coś zabierz. Ile chcesz, kiedy będziesz stan rzeczy i zjawisk, uniesień opisywał. Ale możesz mieć problem ze światłem i wiedzą, to działa na ciebie. 19. Dziecko dzieło Żoliborza Artystycznego. Warto niedospać.
Smiersz. Sierow, Żukow, Stalin.
Wybór czyli ograniczenie

Zdolności komunikacyjne ludzi powinny rozwijać się zgodnie z rozwojem mózgu. Ten rozwiniety mózg powinien umozliwiać rozumienie tego co sie mówi. Tymczasem w komunikacji miedzyludzkiej obowiązuje zasada kopiuj i wklej. Tym żywi się mózg i zachowania. czy człowiek powinien być pozbawiony zdolności zapamiętywania i zrezygnować z pamięci podręcznej?

Szafy przestały się domykać, potykamy się o wybrzuszone dywany, śmietniki są pełne.

Nie wywołuj Tuska z lasu nad Prypecią.

Pluszcze i pluszcze, Przechodzą mimo głuszce

może cietrzewie, Strateg tego nie zauważa więc nie wie

Nici się łączą i dzielą, a on musi skończyć przed niedzielą

Może zrobi wyjątek i będzie gotowy na piątek

Nieżyczliwa ta Prypeć, mózg zaczyna skrzypieć

Rozmowę ważną ma mieć, a tu ci nad Prypecią zamieć

 Zakłócił śniegu rzeki plusk, na brzegu stanął jakby Donald Tusk

Wzdrygnął się strateg, nie mógł inaczej

Może to był zwykły trząs, ciemność skryła jagód pąs

Może stanął tylko jakby, wiadomo że to nie są żarty

Nie straszny diabeł jak go malują

A kiedy przestaną, w dupę dostaną.

Strateg nad brzegiem Prypeci, zda się wyglądać Beci

Becia tera się obżera i na wyprawkę widać zbiera

Śnieg, zamieć, kołomąt, a krew dokucza skroniom

Jak wiosenna Prypeć łomocze, dokąd pędzisz Kozacze?

Prypeć krą hałasuje, ale strateg dobrze się czuje

Niestety czas stratega się ima, jak on z tym wytrzyma

2016 - 2020

 Pewien kowal został złapany na gorącym uczynku